חיפוש

באילו מקרים צריך לבצע עקירה כירורגית?

בוקר טוב, הפטרייה שלך חזרה. כאב שיניים מציק שמלווה אותנו כמה ימים ואין מנוס מלפנות לרופא/ת השיניים שלנו ולבדוק את סיבת הכאב המציק. במרבית המקרים מדובר בחור בשן שניתן לטפל בו בסתימה פשוטה או טיפול שורש. לעיתים מדובר בבעיה בחניכיים וטיפול תרופתי. מקרים חמורים יותר יכולים להוביל לעקירה פשוטה ולעיתים לעקירה כירורגית. רוצים לדעת מהי עקירה כירורגית ובאילו מקרים היא נדרשת? המשיכו לקרוא.

 

מהי עקירה כירורגית ובמה היא שונה מעקירה רגילה?

עקירה כירורגית הינה עקירה מורכבת יותר מעקירה רגילה ונעשית במקרים בהם עקירה רגילה אינה מתאפשרת. בעוד שעקירה רגילה נמשכת כ15-20 דקות, עקירה כירורגית יכולה להימשך עד שעה ויש בה שימוש בציוד דנטלי ייחודי. זהו הליך ניתוח והוא מתבצע בהרדמה מקומית או במקרים של אנשים חולים, סובלים מחרדות או ילדים, בהרדמה כללית. לאחר העקירה יש להימנע משתייה ואכילה כשעתיים וגם מיריקה, שתייה בקשית או שטיפת הפה במהלך היום לאחר העקירה. מומלץ לאחר העקירה לאכול תחילה מזון רך וקר ויש להימנע מעישון ושתיית אלכוהול עד כשישה שבועות ממועד הניתוח.

 

אילו מקרים מצריכים עקירה כירורגית?

ישנם שלושה מקרים עיקריים המצריכים עקירה כירורגית מאחר ועקירה רגילה לא מתאפשרת בהם:

שן בינה הכלואה בעצם

שיני בינה נוטות לצמוח בצורה עקומה בקרב אנשים רבים עקב לסת קטנה וחוסר מקום לצמיחתן. כאשר השן צומחת באופן א-סימטרי יש סיכוי שהיא תגרום נזק לשיניים אחרות. השן נשארת תקועה בלסת ועל כן היא נקראת כלואה. במקרים אלו נצטרך כנראה עקירה כירורגית על מנת לעקור את השן בצורה שתגרום הכי פחות נזק לחלל הפה והשיניים האחרות.

 

מורכבות בשורש השן

לעיתים שורש השן צומח באופן עקום או כפוף ולעיתים עקב בעיה בשן השורש נשבר. במקרים כאלו לא ניתן לבצע עקירה פשוטה כי צריך לנקות את כל השורש ולדאוג שכולו ינוכה מהחניכיים. מסיבה זו במקרים כאלו חשובה לבציע עקירה כירורגית העובדת על עקירת השן והשורש בחלקים חלקים לעומת העיקרה הפשוטה העובדת על עיקרון של עקירת השן בשלמותה.

 

חוסר יכולת בקיעה תקינה של שיניים

דבר זה קורה בעיקר בשיני בינה, ניבים או שינויים עודפות בלסת. ישנם מקרים שהשיניים צומחות באופן כזה שאינו מאפשר להם בקיעה תקינה. דבר זה מוביל לכליאה של השיניים בתוך הלסת והחניכיים. לעיתים ניתן לעשות הבקעה לשן אך במקרים שלא ניתן לחשוף אותה אין ברירה אלא לבצע עקירה כירורגית לשן.

 

איפה ניתן לבצע עקירה כירורגית?

בעוד שעקירה פשוטה יכולה להתבצע אצל כל רופא שיניים, עקירה כירורגית יכולה להתבצע אצל מנתח דנטלי ולכן במידה ויש צורך בה, יש לפנות למנתח דנטלי או במקרים חמורים יותר, לכירורג פה ולסת או מומחה לחניכיים כדי לבצע את ההליך.

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
סמל משפטי
הגדרתו של הביטוי "חרדה"

אחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומבוגרים כאחד היא הפרעות חרדה. מצבי חרדה באים בעוצמות שונות וגורמים לתסמינים שונים כגון דופק לב מואץ, רעד

קרא עוד »