מזל טוב! הגעתם לרגע קבלת רכב חדש מיבואן או סוכנות הרכבים ואתם כבר לא יכולים להמתין עד לרגע קבלת המפתחות. חכו רגע! לפני שאתם נותנים גז ויוצאים לדרך, חשוב לבדוק כמה דברים חשובים בעת קבלת רכב חדש שיכולים לעזור לכם רבות לאחר מכן.  

קיימים מספר צעדים שעליכם לנקוט במעמד מסירת הרכב שיבטיחו לכם שאכן מדובר ברכב תקין, ללא כל בעיות מכאניות או "שריטות" נפשיות שילוו אתכם לאחר מכן. למרות שמדובר בתקלות שכמעט אינן קיימות בסוג רכבים אלו, הדרך הבטוחה ביותר היא דרך הוודאות וטוב לעשות זאת כבר בעת מסירת הרכב ולא לאחר מכן, כך לא תצטרכו להתמודד עם מחלוקת שעלולה להתעורר אל מול יבואן הרכב ותפטרו את עצמכם מכל צרה שעלולה להתברר בערכאות משפטיות.

בנוסף לכך, ההמלצה היא עוד לפני רגע המסירה עצמו, לבדוק אל מול היבואן או סוכנות הרכבים שמספקים עבורכם את הרכב, אם ניתן לקבל מהם מספר הטבות כחלק ממשא ומתן הרכישה. כדאי מאוד לרכוש את הרכב בתוכנית ליסינג פרטי כלשהי, שבעזרת לעתים ניתן לקבל תוספות קטנות שמתווספות בקבלת הרכב, כמו מצלמת דרך במתנה או דברים נוספים שפשוט נותנים לכם הרגשה טובה שקיבלתם יחס טוב מצד ספק הרכב.

למידע נוסף על תוכנית ליסינג פרטי לחץ כאן

 

בדיקת הרכב

סריקה של הרכב: אולי אתם לא  מודעים לכך אך הרכב שלכם עבר דרך ארוכה מאוד שכוללת מעבר בין יבשות עד שהגיע למפתן דלת חדר התצוגה של יבואן הרכב. במקרים רבים, הדרך אותה עבר הרכב עלולה לגרום לפגיעה חיצונית, לכן הדבר הבטוח מבחינתכם לעשות הוא לוודא שמצבו החיצוני של הרכב תקין ושאין סימנים לשריטות או מכות.

כאן אין למהר, קחו את הזמן, בחנו את הרכב מכל צדדיו וודאו שאין כל סימני פגיעה כי לאחר מכן יהיה קשה מאוד להוכיח שהפגם שגיליתם ברכב הוא לא באחריותכם. 

בנוסף, יש לבדוק את המכלול החשמלי של הרכב שכולל תאורה, מגבים, ווינקרים, תאורה פנימית, מערכת השמע ומסך המולטימדיה. כמו כן בדקו תקינות דלתות הרכב, דלת תא המטען והימצאות גלגל רזרבי וכלי תיקון להחלפה שמצויים לרוב מתחת לתא מטען הרכב. בדקו את פעולת מזגן הרכב ושימו לב שאין רעשים יוצאי דופן שנשמעים בעת הפעלתו.

גם בימים שלאחר מסירת הרכב, עליכם להיות ערניים ולוודא שאין כל הפתעות מכאניות שעלולות לצוץ לפתע. במידה וגיליתם בעיה שכזו עליכם לפנות מיד לגורם ממנו רכשתם את הרכב ולהפעיל את האחריות הניתנת לכם על ידי היבואן.  

רכב חדש

נסיעת מבחן: על מנת להימנע מראש מהפתעות לא רצויות בימים שלאחר מסירת הרכב, רצוי ואף מומלץ לבצע נסיעת מבחן עם נציג, מוסר הרכב מטעם יבואן או סוכנות הרכבים. במידה וימצא פגם כלשהו, תוכלו להעלות זאת כבר בשלב התחלתי על מנת שהדבר יטופל על ידי יבואן הרכב.

דברים שחשוב דעת בזמן בדיקת רכב חדש לפני מסירה: על פי חוק מחויבת כל חברת רכב לספק את הרכב עבורכם עד 14 ימי עסקים. יבואני הרכב פטורים מליידע את הלקוחות באם התרחש מקרה של ליקוי כלשהו ברכב, כל עוד ליקוי זה תוקן לפני המסירה ומחיר התיקון אינו עובר 5% מעלות הרכב. 

משום שמדובר ברכב חדש וכיום מחירי הרכבים הם גבוהים, ליקויים כגון אלו עלולים להיות מהותיים, גם אם תוקנו, ולכן חשוב לבדוק עם נציגי החברה אם אכן בוצע תיקון מוקדם לרכב. על פי חוק, על כל גורם שמוכר לכם את הרכב ליידע אתכם על כל נזק שנגרם לרכב טרם מסירתו לכם.

לא רק זאת אלא שעליו לתעד את הנזק, אם התרחש, ואת הוכחת התיקון עליו. לא בכל מקרה תהיו מחויבים לקבל את הרכב לידכם, למרות התחייבותכם בחוזה לרכישת הרכב ויש לבדוק כל מקרה לגופו. 

קיימים מקרים מסוימים שבהם הלקוח לא יהיה מחויב לקבל לידיו את הרכב וההמלצה במקרה זה היא להתייעץ עם גורם מוסמך כיצד יש לפעול את מול היבואן מכיוון שבמקרה ויתברר שאתם מחויבים לקבל את הרכב, יתכן ותוכלו לקבל פיצוי כלשהו על ירידת ערך הרכב כתוצאה מהליקוי שנגרם לו.

החוק אוסר גם על יבואן לבצע רישום לרכב חדש או למכור אותו עם עברה שנה מתאריך מועד הייצור שלו.

 

בדיקת רכב חדש לפני מסירה: בדיקת אבזור הרכב

לקוחות רבים מעוניינים לאבזר את רכבם בתוספות נלוות. תוספות אלו מותקנות בארץ על ידי יבואן הרכב עצמו, כמו: מערכת שמע מתקדמת, ריפוד איכותי יותר, מרימי שמשות וכו'. 

אותן תוספות מייקרות את מחיר הרכב ולכן בעת המסירה, אל תשכחו לבדוק במפרט הרכב שקיבלתם אם תוספות אלו כתובות ולוודא שהן אכן הותקנו ברכב עצמו. 

 

בדיקת רכב חדש לפני מסירה: בדיקת מסמכים

החוזים שעליכם לקבל בעת מסירת הרכב יהיו עותק מחוזה הרכישה, כל יבואן או סוכנות רכב מחויבים על פי חוק למסור לקונה הרכב חוזה רכישה בכתב שיכלול את תנאי רכישת הרכב, מועד האספקה שלו, מחירו ואחריות היבואן על הרכב. לגבי רישום הרכב על שם הקונה, פעולה זו מבוצעת כבר על ידי היבואן עצמו ואמורה לכלול ברישיון את ארץ ייצור הרכב. 

מסמכים נוספים שעליכם לקבל בעת המסירה הם תעודת האחריות לרכב ועל חלקיו שאמורה להיות חתומה על ידי הגורם המוכר לכם.

 

בדיקת אחריות

ככלל, כל רכב חדש הנמכר בישראל חייב על פי חוק להינתן עם אחריות של מינימום שנתיים ימים. כל זאת טוב ויפה אך במידה ויבואני רכב מציעים אחריות לרכב חדש שעולה על שנתיים ימים יש לבדוק היטב מה אחריות זו כוללת בתוכה. 

הדבר החשוב ביותר עבורכם לדעת הוא שאינכם מחויבים לקבל אחריות נוספת בתוספת תשלום וכי אתם חופשיים לבחור מול גורמים אחרים ולבצע השוואת מחירי וסוגי ביטוח לרכב. 

אם החלטתם לעשות זאת בדקו מה האחריות כוללת שכן יתכן ואצל גורם מבטח אחד תקבלו מחיר זול יותר אך ההשתתפות העצמית במקרה של תאונה תהיה גבוהה יותר בהשוואה לגורם מבטח אחר.