חיפוש

הסכם גירושין: גלו מהם הסעיפים שאסור לשכוח

הסכם הגירושין הוא חוזה משפטי שעליו חותמים בני זוג נשואים שהחליטו להתגרש.

מטרת ההסכם היא להסדיר באופן הדדי את כל הנושאים שכרוכים בפרידת בני הזוג כמו חלוקת הרכוש, מזונות, משמורת הילדים ועוד.

מהם סעיפי ההסכם החשובים ביותר? התשובות במאמר הבא:

 

הסכם גירושין מהו?

הסכם גירושין מאפשר לבני זוג שהחליטו שברצונם "לפרק את החבילה" להתגרש באופן הדדי, כך שהם מסכימים ביניהם על מיצוי יחסיהם ובאופן שלא יאפשר למי מהם לערער על כך בעתיד. בתי המשפט רואים בהסכמים אלו כביטוי של "גירושין נכונים", כלומר אלו שנמנעים מפגיעה אישית כבדה בשני הצדדים, חוסכים בזמן שיפוטי יקר וגם מתייחסים כראוי לטובתם של הילדים.

הסכמים אלו נוצרים לאחר שאחד הצדדים הגיש תביעת גירושין או כאשר שני הצדדים פותחים תיק גירושין בבית המשפט. כחלק בלתי נפרד מהליך הגירושין, בני הזוג מחויבים לנהל ביניהם הליך של גישור, שנועד להסדיר את כל ההסכמות ביניהם, ליישב מחלוקות ולהגיע לוויתורים ולפשרות באופן הדדי.

 

הסעיפים החשובים בכל הסכם גירושין

למרות שכל גירושין טומנים בחובם סיפור אישי כואב יותר ופחות, השתלשלות עניינים אישית ונסיבות משתנות, קיימים מספר סעיפים שמחויבים להימצא בכל הסכם גירושין. סעיפים אלו שבדרך כלל מהווים את סלע המחלוקת, יצטרכו למצוא את דרכם המוסכמת בתוך הסכם הגירושין. על מנת שהמחלוקות ייושבו לא רק מתוך רצון אישי להתפשר אלא גם מתוך ראייה משפטית ומקצועית של השלכות ההסכמה לסעיפים הללו, רצוי שיהיה עו"ד מקצועי שילווה אתכם עד לחתימה.

 

סעיפים קריטיים בהסכם

הסכמי הגירושין מכילים שלושה סעיפים חשובים ביותר:

סעיפים שמסדירים את חלוקת הרכוש 

סעיפים אלו כוללים פירוט מלא ומסודר של נכסי בני הזוג ואת אופן חלוקתם ביניהם. נכסים אלו הם בין היתר דירת המגורים המשותפת, חשבונות הבנק, זכויות סוציאליות וכמובן מיטלטלין. המשא ומתן בין הצדדים בדרך כלל מותנע מכוח החיים אליהם כל אחד מהצדדים הורגל ולכן כדי להגיע להסכמה ביניהם, יש ליצור פשרה מסוימת.

 

משמורת הילדים

סעיף זה יקבע תחילה האם אחד מההורים יקבל משמורת מלאה, או האם יוחלט על משמורת משותפת או הסדר אחר. לאחר מכן, ההסכם יקבע עניינים נוספים שכרוכים בכך, כמו למשל הוצאת הילדים לחו"ל, שהות בחגים ובחופשות, זמני שהות אצל הסבא והסבתא מכל צד, חלוקת הימים בשבוע ועוד.

 

מזונות הילדים 

דמי המזונות נובעים מהבטחת טובתם ורווחתם של הילדים המשותפים. לכן במסגרת ההסכם, תידרשו להחליט על גובה דמי המזונות וגם על סעיפים נלווים כמו מועד התשלום ואופן התשלום. כמו כן יש להסכים לגבי חלוקת ההוצאות המיוחדות שנדרשים להן ההורים. חשוב לציין שגובה התשלום נקבע על פי צרכי הילדים בראש ובראשונה ובהתאם לרמת ההשתכרות של ההורים, לכן על ההורים מוטלת החובה לעשות כל שניתן כדי לשמור על רמת החיים שאליה ילדיהם היו מורגלים קודם.

תרצו לקבל דוגמה להסכם גירושין? להתייעץ עם עו"ד מומחה בנושא? בקרו בכתובת  https://www.helenasimhi.co.il/עורך-דין-גירושין ותאמו פגישת יעוץ ללא החייבות כבר עכשיו.

 

בית משפט

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא