חיפוש

אלו הזכויות של ילד לקוי ראייה במוסדות הלימוד שחשוב שתכירו

אומנם עיוורון קיים החל כבר מראשית האנושות, אך רק במהלך המאה ה-18, אנשי החינוך השתכנעו שעיוורים זקוקים לשיטת חינוך מיוחדת. את שיטת החינוך הייחודיות באה לידי ביטוי בכך שניתן לשפר את התפקוד במידה נכרת עבור ילדים עוורים בחינוך.

 

תמיכתו של משרד החינוך

תמיכתם של משרד החינוך מבוססת בעיקר בכל מה שקשור לסטנדרט מקצועי. לאחר שהילדים מקבלים זכאות בוועדה בית ספרית, ישנה ישיבה בין מקצועית שהיא קובעת את היקף וסוג התמיכה. התמיכה ניתנת על ידי המורה, שהוא אחראי לצרכי התלמיד במסגרת החינוכית של אותו תלמיד. ישנן שתי תמיכות עיקריות:

 

תמיכה שבועית קבוצה

למעשה התלמיד מקבל בין 1-6 שעות שבועיות. המורה תומך בכך מגיעה למסגרת הלימודים שבו לומד התלמיד בכדי לתת לו תמיכה פרטנית. בנוסף לכך, גם המורה אחראית על הסברה לתלמידי הכיתה, לצוות החינוכי וגם למשפחתו של התלמיד. התמיכה הניתנת לתלמיד היא בעצם בעדי לקדם אותו לקראת תפקוד עצמאי כאשר המורה אינה.

 

תמיכת מעקב

במצבים אלה התלמיד כבר נמצא בשיפור תפקודי גבוהה. לכן תמיכה זו ניתנת לעיתים רחוקות יותר, לרוב כפעם בשבועיים. השיטה היא אחר תפקוד העצמאי של התלמיד. במסגרת תמיכה זו בודקים כיצד התלמיד מנהל את התלות האובייקטיבית שלו. ובעיקר בודקים איך הוא מתפקד לאחר שסיגל לעצמו מיומנות חדשות. בנוסף על כך, מבררים במסגרת החינוכית את כל ההתאמות הדרושות לו ומעודדים אותו לתפקוד עצמאי ככל שניתן.

 

תמיכת סייעות

לסייעת יש תפקיד חשוב מאוד במערך התמיכה ההקיפי לקידום תפקודו של התלמיד בעל לקות ראייה. תמיכה זו לא באה במקום, אלא בנוסף לתמיכתה של המורה ולפי ההנחיות שלה. הנחיצות של הסייעת נבחנת מיד שנה על ידי הגורמים המקצועיים. בחינה זו מתבצעת בהתאם להתפתחות של התלמיד, בכדי שגם יוכל להתמודד עם משימות השונות האחרות שמתרחשות בחייו.

 

זכויות מטעם משרד הבריאות וזכויות נוספות

עיקרי הזכויות של ילדים עם לקות ראייה הן עבור: טיפולים, מכשירים ואביזרים, בדיקות, ניתוחים ופרוצדורות. מעבר לכך, ישנה קצבה מביטוח לאומי, הבטחת הכנסה, סל בריאות ממשרד הבריאות. בנוסף לכך מגיעים לעיוור תעודת עיוור או לקות ראייה, וגם גמלת אחזקת כלב נחייה במקרה הצורך או בגיל מבוגר יותר. ובנוסף לכך ישנן זכויות במס הכנסה עבור הורים לילדים בעלי לקות ראייה. לשאלות נוספות ומידע נוסף, בקרו אצלנו באתר עמותת קול הזכויות, שם תוכלו למצוא מידע רלוונטי עבורכם במגוון נושאים אלה.

 

לסיכום

לילד בעלי לקות ראייה מגיעות זכויות מטעם משרד החינוך, משרד הבריאות וגם במס הכנסה. ילדים בעלי לקות ראייה מתקשרים בדברים מאוד בסיסיים עבור אנשים אחרים. לכן הם צריכים את התמיכה הרבה ביותר שיוכלו לקבל. בעיקר במערכת החינוך. את התמיכה המרכזית הם מקבלים מהמורה שלהם, ובמקרה הצורך גם בסייעת שעוזרת להם לתפקד ולפתח עצמאות.

ילד מרכיב משקפיים בבית ספר
ילד מרכיב משקפיים בבית ספר
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא